Sağlık hiçbir zaman ihmal edilmemesi gereken önemli bir konudur. Bazen sağlık açısından önemli bir takım müdahalelerin gerektiği durumlar olabilir. Burun ameliyatı da bunlardan biridir. Burun ameliyatları açık burun ameliyatı ve kapalı burun ameliyatı olmak üzere iki kısma ayrılır. Açık burun ameliyatı estetik ameliyatlarda tercih edilen cerrahı işlem türlerindendir.  Burun sadece estetik kaygı ile de yapılabilmektedir. Tüm sebepler bu operasyonun ciddi bir şekilde yapılmasını gerekli kılmaktadır.

Açık Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Öncelikle bir burun ameliyatı türünün belirlenmesin de birçok farklı unsura bağlıdır. Hekimin deneyimi ve muayene bulgularının değerlendirilmesi gibi birçok farklı unsur, ameliyatın türüne karar verilmesinde belitleyici unsurlar olmaktadır. Ameliyat türünün açık olarak belirlendiği durumlarda ise uygulanacak işlem türü; açık burun ameliyatının, burun deliklerinin arasında bulunan bölgenin kesilmesiyle, orada küçük bir kesik açılarak uygulanmaktadır. Kapalı burun ameliyatları ise buruna yapılacak müdahalenin burunun iç tarafında gerçekleştirilmesiyle uygulanmaktadır.

Açık Burun Ameliyatının Uygulandığı Durumlar?

Burun ameliyatı yapılması durumunda, ameliyatın açık mı kapalı mı olacağı konusu tamamen hekime bırakılır. Çünkü her hasta ve müdahale edilmesi gerekilen durum birbirinden farklıdır. Her hastanın durumu farklı olduğu gibi, her burun yapısı da birbiriyle aynı değildir. İleri derecede burun eğriliği bulunan, ciddi derece kemik eğrilikleri bulunan, ileri düzeyde deformite ve daha önce yapılan rinoplisi geçmişi gibi sebepler dolayısıyla açık burun ameliyatı tercih edilmektedir.

Hekimin bu sebeplerden dolayı, açık burun ameliyatını uygun görmesi durumunda işlem uygulanır.  Açık burun ameliyatının en büyük ameliyatının işlemin yapılacağı bölgenin detaylı bir şekilde incelenmesi, yapılacak olan cerrahı müdahale açısından çok önemlidir. Bölge detaylı bir şekilde incelendiği takdirde yapılacak olan işlemle, hekim buruna istediği gibi şekil verebilir. Açık burun ameliyatları sırasında burun delikleri arasına küçük bir çizik atılır. Bu işlem sırasında kesiğin burun içerisinde gerçekleşmemesi durumundan kaynaklı olarak küçük bir iz kalma ihtimali söz konusudur.  Sonrasında ise iyileşme gerçekleştikçe dikiş izleri belirsizleşmektedir.  Böylece burun ile ilgili sağlık sorunu halledildiği gibi görünüm olarak da güzel bir burun ortaya çıkmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz