Burun ameliyatı sonrası yaşanmakta olan burun tıkanıklığı, hastalar bazında test edilmekte olan en sık karşılaşılan yan etkiler arasında yer almaktadır. Bu bağlamda tercih edilmekte olan burun temizleme işlemleri veya kişisel çabalar, operasyon gerçekleştirilmiş olan bölgenin daha büyük sorunlarla karşılaşmasına ve geri dönüşü olmayan komplikasyonlara zemin hazırlayabilmektedir. Uzmanlar çapındaki en önemli ortak görüş, burun estetiği operasyonlarından hemen sonra gerçekleşmekte olan burun tıkanıklığı içindir. Bu oldukça normal yan etkiler arasında yer almaktadır. Yani hastaların tıkanıklık konusunda herhangi bir müdahale gerçekleştirmelerine gerek yoktur. Ayrıca ameliyat sonrası burun deliklerine takılmakta olan tamponların da burun tıkanıklığına neden olduğunu belirtmekte fayda var. 

Burun Ameliyatı Sonrası Burun Tıkanıklığı Nasıl Hafifletilir? 

Burun ameliyatı iyileşme süreci olaylarından birisi de tıkanıklıktır. Doktorlar tarafından zararsız ve komplikasyona neden olmayan belirtiler arasında gösterilmektedir. Hal böyle olunca ameliyattan yeni çıkmış olan bireylerin herhangi bir tıkanıklıkla uğraşmamaları ve bu durumu sorun etmemeleri kendileri açısından daha yararlı olacaktır. Fakat uygulanan operasyondan sonra tampon birimlerinin çıkarılmasıyla bile tıkanıklık yaşamakta olan ve iyileşme sürecinde hayat kalitesi oldukça düşmekte olan bireylerde bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda hastaların süreç içerisinde burun bakımlarını tam olarak gerçekleştirmeleri ve düzenli kontrollerini aksatmamaları önemli rol oynamaktadır. Kişisel çabaların tıkanıklık adına hiçbir yarar sağlamadığını ve doktor gözetiminde temizlik işlemlerinin tıkanıklığı en azami seviyelere indireceğinin de bilinmesi gerekmektedir.  

Burun Ameliyatı Sonrası Tampondan Kaynaklı Tıkanıklık 

Burun ameliyatından sonra geçireceğiniz bir haftalık süreç, yan etkilerin ve komplikasyonların en sık gözlemlenmekte olduğu dönem içerinde yer almaktadır. Bu durumun üzerinde burnunuza eklenen bandaj ve tampon benzeri birimlerde eklenince içinden çıkılmaz bir hal alabilmektedir. Fakat hastaları iyileşme sürecinin sağlıklı şekilde başlayabilmesi için tercih edilmekte olan tampon birimleri, doktor kontrolü sırasında 2-4 gün aralığında çıkarılmakta ve kişilerin tampon kaynaklı yaşamakta oldukları burun tıkanıklıkları sıfır düzeyine indirilmektedir. Bu bağlamda oluşan durumun çözülmemesi veya tıkanıklık durumunun devam etmesi durumunda hekiminize başvurmanız ve size özel tedavinin başlamasını talep etmeniz oldukça önemlidir.