Burun ameliyatı sonrası iyileşme süreci, doktorlar tarafından operasyon gerçekleştirilmiş olan bölgenin temiz tutulmasına bağlıdır. Veya sağlıklı bir dinlenme sürecine bağlı olarak değişmektedir. Hal böyle olunca hastaların doktor kontrolünde gerçekleştirilen adımları dikkatle takip etmeleri gerekmektedir. Ayrıca hekimlerinin dediklerinden asla dışarı çıkmamaları önemlidir. Bu bağlamda burun estetiği gerçekleştirmekte olan birçok alan, hastalarına dikkat edilmesi gereken kuralları anlatmaktadır. Ve bu kurallar başlığında bazı notlar vermekte ve uygulama aşamalarını anlatmaktadır. Burun ameliyatından sonra doktorların hastalara bahsettikleri ilk nokta, bir hafta boyunca boynun dik tutulması ve uyurken yüksek bir yastık kullanılmasıdır. Ayrıca doktor tarafından verilen sprey ve ilaçların düzenli alınması gerekmektedir. Burunu güneş ışığına maruz bırakmamak önemlidir. Ayrıca sert temaslardan korumak, oldukça önem arz eden noktalar arasında yer almaktadır.  

Burun Ameliyatından Sonra Temizlik Süreci 

Burun ameliyatı sonrası doktorlara sorulmakta olan en sık sorulardan biri de temizlik işlemlerini nasıl gerçekleştirileceğidir. Operasyon yapılmış bölgede yer alan komplikasyonlar, kişilerin rahatsızlık duymalarına zemin hazırladığı için temizlenmek zorunda hissettirmekte ve bu bağlamda kişisel çabalara girişilmektedir. Temizlik adına dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri, kişilerin kendi çabalarında sert temizlik işlemlerine girişmemeleri ve gereken müdahalenin doktorlar tarafından yapılmasına izin vermeleridir. Aksi takdirde temizlik işlemi uygulanırken yapılacak en ufak bir hata, hastalar üzerinden ciddi komplikasyonların gerçekleşebilmesine zemin hazırlamaktadır. Ayrıca burun ameliyatı olanlar tarafından hiçbir kimyasal maddenin kullanılmaması ve bölgeye tuzlu su dahi sürülmemesi gerektiğini de hatırlatmakta fayda var. 

Burun Ameliyatından Sonra Düzenli Bakım ve Pansuman 

Burun ameliyatı yaptıranlar geçmekte olan genel konular, daha çok uygulamanın yan etkileri veya bölgeye yabancı bir cisim gelirse ne olur şeklinde sürdürülmektedir. Fakat çoğu kişi tarafından atlanmakta olan en dikkat edilmesi gereken konulardan biri de düzenli bakım işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve pansuman günlerinin atlanmamasıdır. Saydığımız konular, en yüksek yan etki veya komplikasyon biriminden bile daha etkili durumlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bakım işlemlerinin aksatılması veya pansuman günlerinin gecikmesi haline bölgenin tahrip olması veya operasyon gerçekleştirilen işlemin etki alanından kalkması, gayet doğal bir görüntü oluşturacaktır.