Rinoplasti olarak adlandırılan burun ameliyatları hastaların estetik 18beklentileriyle daha çok tercih edilmektedir. Ameliyat kararıyla birlikte hem hastalarda hem de hasta yakınlarında ameliyat sonrasına ilişkin büyük bir merak duygusu gelişmekte ve beklentilerle birlikte sabırsızlık da ön plana çıkabilmektedir. Burun fonksiyonlarına zarar verilmeden ve hastaların beklentilerine uygun olarak planlanan burun ameliyatları beklenen estetik görünüşün yakalanmasıyla birlikte büyük memnuniyet yaratmaktadır hastalarda. Fakat beklenen görüntüye kavuşmak biranda mümkün olmamaktadır. Ameliyatla birlikte ödem ve şişmeler ortaya çıkmakta ve bu yan etkilerin geçmesi bazen birkaç haftada mümkün olabilirken bazense 1 yılı bulabilmektedir. Ameliyat sonrası ödem her ameliyattan sonra ortaya çıkabilecek bir durumdur. Ödem esasen iyileşme sürecinin pir parçası olarak dahi değerlendirilebilir.  Ödem yanında göz altında şişlik ve morluklar ve nispi ameliyat ağrıları da beklenen yan etkilerdendir.

Rinoplasti Sonrası Ödem ve Geçme Süresi

 Vücudumuz dış etkilere karşı tepkiler göstermektedir her zaman için. Ödemler de bu tepkilerden olup her ameliyat sonrası ödemlerle karşılaşılabilmektedir. Ödemlerin geçmesi için ise zaman önemli bir ihtiyaçtır. Kimi ödemler çok kısa sürede ortadan kalkarken kimilerinde ise biraz sabırlı olmak gerekebilmektedir. Burun ameliyatları sonrası ödem şikayetleri de kaçınılmaz etkiler olarak ortaya çıkabilmekte ise de kalıcı olmayıp doğru müdahalelerle ortadan kalkmaktadır.

Burun ameliyatı sonrası ödemler burun bölgelerine göre farklılık göstermektedir ve iyileşme süreleri de bu farklılıklara göre değişmektedir. Ameliyat sonrası görülen ilk ödemler genel olarak yukarıdan başlayarak ortadan kalkarlar. Cilt yapısı kalın olanlarda ödemler daha uzun sürede gözden kaybolurken ince yapılı ciltlerde ise daha hızlı bir iyileşme gözlemlenmektedir. Netice olarak ise ameliyattan sonraki 6 ay içersinde ödemlerin neredeyse tamamı ortadan kalkmaktadır. Ödemlerin yaklaşık %20’si ise bu süre içerinde iyileşme göstermeyip nihai olarak ameliyat sonrası 1 yıllık dönemde tüm ödemler iyileşmiş olacaktır. Tabi bu konuda hastaların göstereceği özen önem arz etmektedir.

 

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrasında güneş ışıklarından ve solaryum uygulamalarından uzak durmak önemlidir. Ayrıca üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olacak soğuk ve kuru hava gibi konularda da oldukça hassas davranılmalıdır burun ameliyatları sonrası ödem oluşumlarında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz