Burnumuz yüzümüzün görüntüsünü belirleyen önemli bir unsurdur. Bu nedenle şekli bazı durumlarda estetik yaptırmaya gerek gördürebilir. Ya büyüktür, ya eğridir, ya kemiklidir ya da nefes almamızı zorlaştıran bir problem vardır… Operasyon yaptırmakla iş bitmiyor elbette ki. Burun estetiği sonrası çok özenli olmak gerekir. Dikkat etmemiz gereken pek çok konu vardır.

Operasyonun ilk günü makineye bağlı bir maske uygulanır. Bu sayede az şişlik, morartı ve ağrı oluşur. Daha önceden buz uygulanmakta ve bu saydıklarımız daha fazla olmaktaydı. Sonraki gün, hasta evine gittiğinde başın yukarıda tutularak dinlenilmesi gerekmektedir. İki üç gün kadar dinlenmek; fazla güç gerektirmeyen bir iş yapılıyorsa üç ya da dört gün sonra işe gidilmesi daha uygun olacaktır. Bandaj ve atel alınıncaya kadar dinlenmek daha da uygundur.

Ameliyat sonrası dinlenme döneminde başı aşağıda tutmak, eğmek, eğilerek gazete, kitap telefon yada bilgisayarla ilgilenmek sakıncalı olabilir. Bütün bunlara en az iki hafta dikkat etmek gerekebilir.

Burun Estetiği Sonrasında Dikkat Edilecekler

Havuza girmek sakıncalıdır. Havuz suyunda olan kimyasal maddeler burnun içindeki dokular için zararlı olabilir. Denize girilecekse, ameliyattan sonra bir ay geçmesi gerekir. Dalmak buruna zarar verebilir.

Sigara kullanılıyorsa bırakılması önerilir. Sigara içmek burun estetiği sonrası zararlıdır. Ameliyat sonrası iki ay gözlük kullanmak önerilmez. Mecburi kullanılacaksa çerçevesinin hafif olması ve buruna yük bindirmemesi gerekir. Herhangi bir enfeksiyon olması ihtimaline karşı birkaç ay lens takılmaması gerekir. Egzersiz yapmak zararlı olabileceği için,  bir ay sonra hafif egzersiz yapılabilir.

Daha sonradan egzersiz ağır yapılabilse de topla oynanan oyunlardan uzak durmakta fayda vardır. Uygun spreylerle burun içi nemli tutulmalıdır. İkinci haftadan sonra buruna su verilip temizlenebilir. Burnu silerken sıkmamak çok önemlidir. Operasyonun ilk haftası, gazlı, alkollü içeceklerden ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmak gerekmektedir. Sıcak ortamlardan hamam vs. gibi uzak durmak iyileşme süreci bakımından oldukça önemlidir.

İyileşme Süreci

Burun estetiği sonrası şeklin oturması ve tam iyileşme olması için geçecek süreye sabırlı olmak gerekir. Ameliyat sonrası memnuniyet için bütün kurallara özenle dikkat edilmesi hastanın daha çabuk iyileşmesini ve burnunun normal işlevine dönmesini sağlar. Yaklaşık olarak altı ay ile on iki ay sürecinde tam iyileşme sağlanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz