Günlük hayatta sıkça karşılaşabilecek bir durum olan burun kanaması çoğunlukla ciddi değildir. Genç ve yaşlı herkeste görülebilir. Burun kanaması çoğunlukla travmalara karşı oluştuğundan genellikle küçük yaşta çocuklarda görülür. Biraz daha ilerleyen yaşlarda görülen burun kanamaları ise başka belirtilerle birlikte değerlendirildiğinde ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

Burun kanaması ilk yardım bilgisi

Uzun süre durdurulamayan ve şiddetli bir şekilde devam eden burun kanamalarında mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Burun kanamaları ilk yardım bilgisi ile kolaylıkla durdurulabilir. İlk yardım yapıldığı halde kanamanın durmaması halinde kan kaybının önüne geçmek için hemen acile gidilmesinde fayda vardır.

Burun Kanaması Çeşitleri

Burun kanamaları, kanama sebeplerine göre ön burun kanamaları ve arka burun kanamaları olmak üzere iki grupta incelenir. Ön burun kanamaları çok ciddi sayılmayan burnun ön tarafında başlayan sızıntı şeklinde olan kanamalardır. Burun çok sayıda kılcal damar olan bir organdır. Bu sebeple düşme, çarpma, güneş geçmesi, çeşitli alerjiler, burun mukozasının aşırı kuruması gibi birçok sebebe bağlı olarak başlayabilir. Bu kanamaları durdurmak oldukça kolaydır. Tedavisi evde yapılır. Burun kanamaları için ilk yardım bilgisi mutlaka öğrenilmelidir.

Arka burun kanamaları ise daha ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Genellikle orta ve ilerleyen yaşlardaki yüksek tansiyon hastalarında görülebilir. Ayrıca kalp ve damar hastalıkları, tümörler ve fazla miktarda ilaç kullanmak da arka burun kanamalarını tetikleyebilir. Arka burun kanamaları genize doğru akabilir dikkatli olunmalıdır. Arka burun kanamaları için bir hekime danışmalıdır.

Burun KanamalarıNasıl Durdurulur?

Burun kanamaları oldukça sık karşılaşılan bir sağlık problemi olduğundan ilk yardımının nasıl yapılacağını iyi bilmek gerekir. İşte adım adım burun kanaması ilk yardım basamakları:

  • Hastaya sakin bir şekilde yaklaşmalı ve sakin olması söylenmelidir.
  • Hasta oturtulur.
  • Burun kanalları bir süre sıkıca tutulur. Kanamanın durması için 5 dakika kadar beklemek gerekir.
  • Bu esnada kişinin başını geriye doğru dayamak doğru değildir, öne doğru durmalı ve kanın içe doğru gitmesi engellenmeli.
  • Bu esnada enseye soğuk kompres yapılabilir.
  • Tüm bu işlemlere rağmen kanama durmuyor ve şiddetli bir şekilde devam ediyorsa derhal bir hekime başvurulmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz