Burun tıkanıklıkları ise nefes düzenini bozan en önemli sebeplerdendir. Burun tıkanıklığıyla birlikte şiddetli baş ve yüz ağrıları, sürekli yorgunluk hissi ve uyuma eğilimi, sabahları bitkin uyanma gibi birçok yan etki ortaya çıkabilmektedir. Burun tıkanıklığı ve baş ağrısı şikayetlerini arttıran bir etkidir. Burun tıkanıklıkları ise daha çok üst solunum yolu enfeksiyonları ve sinüzit rahatsızlıklarıyla artmakta ve neticesinde baş ağrısı şikayetlerinde yoğunluk yaşanmaktadır.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları Ve Sinüzit

Kafa içinde bulunan ve sinüs adı verilen hava boşluklarının üst yolunum yolu enfeksiyonları neticesinde tıkanmasıyla birlikte şiddetli baş ağrıları ortaya çıkabilmektedir. Özellikle yüzde ve göz çevrelerinde yaşanan ağrılar kafa içi ağrılarını da beraberinde getirmektedir. Sinüslerin tıkanması sadece üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olmayıp burun içerisindeki yapısal bozukluklar da sinüslerin tıkanmasına ve sinüzite yol açabilmektedir. Burun etlerinde yapısal büyüklükler ve hava ile şişen burun etleri sinüslerin tıkanmasına neden olabilmektedir. Yine burunda kemik ve kıkırdak eğrilikleri de burun hava akışını bozarak sinüslerin tıkanmasını tetikleyebilmektedir. Tüm bu etkiler sinüslerin tıkanması neticesinde sinüzite ve beraberinde şiddetli baş ağrılarına yol açan başlıca etkenlerdir. Burun tıkanıklığı ve baş ağrısı ilişkisinde sinüslerin tıkanması en fazla rastlanan durumlar olup sinüzit hastaları bu ilişki neticesinde şiddetli ve dayanılmaz baş ağrıları ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Tedavi Yöntemleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sinüzit şikayetleri özellikle kış aylarında artmaktadır. Sebebi ise havasız ve kapalı ortamlarda daha sık zaman geçirmek ve neticesinde enfeksiyon risklerine maruz kalmak olarak tarif edilebilir. Bu sebeple özellikle kış aylarında kapalı ortamların sıklıkla havalandırılması önemli bir husustur. Rüzgarlı havalarda burun tıkanıklığı ve baş ağrısı burun içinde yaşanan şiddetli ısı değişikliği de burun kuruluğuna sebep olan önemli bir nedendir.

Tüm bu etkenlerle birlikte alerjik sebepler dışındaki tüm burun tıkanıklığı sorunları tıbben basit ve kısa müdahalelerle çözülebilir niteliktedirler. Geniz eti, burun eti, yapısal eğrilikler, enfeksiyonlar ve sinüzit gibi sorunlar tedavi edilerek burun tıkanıklığı ve baş ağrısı şikayetleri ortadan kaldırılabilmektedir. Alerji şikayetleri de çözülebilir durumlardır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz