Kış aylarında insanların karşılaştığı en büyük problemlerden biri belki de burun tıkanıklığıdır. Peki burun tıkanıklına ne iyi gelir? Burnumuz en hassas organlarımızdandır. Koku alma yetimizi ondan sağlarız. Fakat belirli zamanlarda nefes almamızı güçleştiren değişiklikler, aksaklıklar yaşatabilir. Bunun için yapacağımız başlıca uygulamalardan biri, duş almaktır. Duş esnasında ılık su ile birlikte, su buharı burun deliklerimize temas eder. Bu sayede nefes alıp vermemizle birlikte yumuşayan tıkanıklık ortadan kalkar ya da daha kolay nefes almamız sağlanmış olur.

Diğer bir yöntem de, tuzlusudur. Tuz, bir bardak suyun içine bir çay kaşığı kadar konulduktan sonra eritilir. Eritilen su, günde üç dört kez buruna çekilir. Etkisi en kısa zamanda hissedilecektir.

Yine bir başka yöntem de, lavanta suyudur. Bir barda kaynamakta olan suyun içine lavanta koyulur ve 15-20 dakika demlenmeye bırakılır. Sonrasında suyu süzülür. Bu su da günde üç dört defa buruna çekilir. Bunun sonrasında tıkanıklık sorunu giderilmiş olur.

Nane çayı da, burun tıkanıklığı nasıl geçer sorusuna verilebilecek en iyi cevaplardandır.  İçerisinde bulunan mentol sayesinde, burun tıkanıklığına sorununa en etkili yöntemlerden biridir.

Burun Tıkanıklığı İçin Tavsiyeler

Tıkanıklık problemine iyi gelen oldukça ilginç bir yöntem de acılı baharatlardır. Acının tesiriyle burundaki damarlar açılır ve tıkanıklık giderilmiş olur.

Burun tıkanıklığına ne iyi gelir ? Sorusunun cevabını kuru soğan olarak verebiliriz. Bu yöntem, soğan kesilerek 5 dakika koklanırsa, burunda bulunan sinüslerin açılmasında etkili olacak ve tıkanıklığa iyi gelecektir.

Burun tıkanıklığı için faydalı olan bir diğer yöntem de, bulunduğunuz odanın sıcak su yardımıyla nemlendirilmesidir. Sıcak suyun içerisine okaliptüs yaprağı atılırsa ve bir buhar makinesi yardımıyla odaya yayılırsa tıkanıklığa iyi gelecektir.

Özellikle gribal enfeksiyonlar da görülen tıkanıklık, bol su tüketimi ve bunu yanı sıra taze sıkılan meyve sularının tüketimi de önemlidir. Özellikle bol sıvı tüketmeye özen gösterirken, bunun yanında bitki çayları da içilebilir.

Bitkisel karışımlar, yağlar, merhemler de burun tıkanıklığı için önemlidir. Özellikle, zencefil, fesleğen yağları bunun yanı sıra okaliptüs yağı, sıcak suya dökülmek suretiyle havlu ile içerisindeki su buharı solunursa nefes almayı kolaylaştırır. Böylece burun tıkanıklığına ne iyi gelir ? Sorusunun yanıtını vermiş olduk.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz