Sağlık ve güzel bir görüntü için en sık başvurulan yöntemler arasında estetik burun ameliyatı yer almaktadır. Burun insanın yüzünün güzelliğini ortaya çıkaran temel uzuvlardan biridir. Bundan dolayı tarih boyunca güzelliğin tanımı yapılırken hokka burun tabiri kullanılır. Burnu hokka olmayan veya görselini beğenmeyenler estetik ameliyatla düzeltme yolunu seçmektedir. Bazen yaşanan kazalar neticesinde oluşan bozukluklar da estetik burun ameliyatı ile düzeltilmektedir.

Burun deliklerinin geniş ve büyük olması, burunun kemerli ve uzun olması, asimetrik şikayetler ve burun ucunun düşük olması estetik ameliyatı gerçekleştirenlerin en baştaki nedenleri arasındadır. Tıptaki gelişmeler burun ameliyatlarının daha kolay gerçekleşmesini sağlamıştır. Eskiden yaşanan tampon ve benzeri sorunlar olmadan ağrısız bir şekilde güzel bir buruna kavuşmak mümkündür.

Her Yaşta Burun Estetiği Yaptırılır mı?

Burun estetik ameliyatı geçirenlerde görülen morluk ve şişlikler ameliyatın çok zorlu ve ağrılı olduğunu düşünür. Morluk ve şişlikler ameliyatta kullanılan teknik, hastanın yaşı ve cinsiyeti, hastanın kemik ve kıkırdak yapısına göre az veya çok olur. Oysaki estetik burun ameliyatı çok ağrılı bir ameliyat değildir. Daha önceleri kullanılan pamuklu tamponlar nedeniyle tampon çıkarma sırasında kanamalar olurdu. Şimdilerde ise silikon tampon kullanıldığından artık kanama olmaz.

Kullanılan tekniklerin de gelişmesi estetik burun ameliyatlarının ağrısız ve kanamasız olmasını sağladı. Burun estetiği yapılacak olan kişinin kemik gelişimini tamamlamış olması gerekir. Operasyona ihtiyacı olan kişinin yaşına değil kıkırdak ve kemik gelişimini tamamlayıp tamamlamadığına bakılır. Hastanın durumuna bakılarak anestezi almasına engel bir durum yoksa ve kemik gelişimini tamamladıysa estetik burun ameliyatı yapılabilir.

Burun Estetiği Doktor Seçimi

Kulak burun boğaz uzmanlarının alanına burnun fonksiyonel cerrahisi, plastik cerrahın uzmanlık alanına ise burun estetiği girmektedir. Durumun böyle olduğu düşünüldüğünde burnundan estetik ameliyatı geçirecek olan hastanın KBB uzmanı veya plastik cerrah arasında seçim yapması gerekir. Yapılacak seçimde en tecrübeli olan tercih edilmelidir.

Hasta ameliyatla burnunda neyin değişmesini istediğini güzelce ifade etmelidir. Doktor da hastaya estetik burun ameliyatı neticesinde görüntüsünün yaklaşık olarak nasıl olacağını 2 ve 3 boyutlu görsel araçları kullanarak göstermelidir. Burun estetiği, fonksiyonel burun ameliyatlarından biraz daha karmaşık bir işlemdir. KBB uzmanı veya plastik cerrahi uzmanından biri bu operasyonu başarı ile gerçekleştirebilir. Seçim hastaya aittir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz