Burun kanamaları çoğu insanda çocukluk çağından itibaren görülmektedir. Çocukluk ve gençlik yaşlarında ön burun kanamaları; erişkin yaşlarda arka burun kanamaları görülür. Ön burun kanamaları genellikle kılcal damarların inceliği sebebiyle oluşur. Bazı durumlarda şiddetli kanama olabilir. Her durumda bir uzmanın görmesi gereklidir. Erişkinlerde arka burun kanamaları genellikle tansiyon ve sinüzit hastalığı olanlarda görülür. Tek taraflı burun kanaması nedenleri kuru havalarda ve soğuk havalarda burun içinin kuruması sonucu kılcal damarın çatlamasıyla oluşabilir. Bunu önlemek için özel yumuşatıcı kremler işe yarayabilir. Kremin, parmak ucuyla burnun içine hafifçe zedelemeden sürülmesi gerekmektedir. Aksi taktirde tekrar bir kanama oluşabilir.

Burun Kanaması Sonrası Yapılacaklar

Burun içi kağıt mendil ile temizlendiğinde ve burun içi karıştırıldığında kılcal damarlar zedeleneceği için kanama meydana gelebilir. Kanama burunun arka tarafından ise sebebi daha ciddi olabilir. Yüze ve buruna darbe alma sonucu da burun kanamaları görülebilir. Sağ ya da sol taraflı burun kanamalarında mümkünse parmak baskısı yapılmalıdır.

Burun sıkılarak kanama yavaşlatılabilir. Arka taraflı kanamalarında bu işlem işe yaramayabilir. Buruna kanamayı kesmek için tampon yapmak ta tıbbi bir yöntemdir. Her durumda KBB uzmanının hastayı görmesi ve çeşitli tahliller yaptırması gerekmektedir. Tek taraflı burun kanaması nedenleri arasında ergenlik dönemindeki erkeklerde genizdeki damarlarda tümör olasılığı söz konusu olabilir. Erişkin hastalarda ise tek taraflı ortaya çıkan burun kanamaları, burun ve sinüslerde tümör olabileceği şüphesi doğurabilir.

Burun Kanamalarında Neler Yapılmalıdır?

Burun kanamasına müdahale etmek gerektiğinde; başı öne eğmek suretiyle burnun ön tarafına, parmaklarımızla baskı yapmamız gerekebilir. Bu şekilde 10 dk kadar bekletmek, kanamayı durdurabilir.

Buruna buz uygulaması da işe yarayabilir. Buz bir beze sarılarak uygulanmalıdır. Kanama durduran spreyler kullanılabilir. Kafayı geriye atmak yanlış müdahaledir; bu, mide bulanması ve kusmaya sebep olacağı için kanamayı hızlandırabilir. Basit gibi görülen kanamalar ciddi nedenlere bağlı olabileceği için uzmanın görmesi yerinde olacaktır. Tek taraflı burun kanaması tekrarlayabilir. Bu gibi durumlarda acil yardım bilgisi fazla kan kaybını önleyebilir. Kılcal damar çatlaması kaynaklı burun kanamalarından korunmak için burunu darbelerden ve tahrişlerden korumak gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz