Sağlık ve estetik kaygılardan dolayı burun ameliyatı yapılmaktadır. Dünyada en sık yapılan operasyonlardan biri olan burun ameliyatı, sanıldığı kadar zor bir operasyon değildir. Hastalar ve ameliyat olmayı düşünen kişiler ameliyatın zorluğu ve ameliyattan sonra oluşacak şişliği düşünmektedirler. Burun ameliyatı sonrası şişlik, genellikle göz çevresinde oluşur ve 3-4 gün içinde iner. Aşırı gülme, sert yiyecekler çiğneme gibi ağrıyı arttıracak ve ödem oluşturacak yüz hareketlerinden ameliyattan sonra 2 hafta dikkat edilmelidir. Ameliyat sonrasında hastalar genellikle ağrı kesici ihtiyacı hissetmeseler bile ilk bir hafta ödem oluşmasını önlemek adına ağrı kesici verilmektedir. Çünkü ödem oluşarak olan şişliklerin düzelmesi ve tamamen yok olması, bazı durumlarda,6-12 ayı bile bulabilmektedir.

Şişlikler İçin Soğuk Terapisi

Burun ameliyatından sonra göz çevresinde ve yüzde şişiklerin olması normaldir. Fakat bu şişikler kısa sürede geçmektedir. Kısa sürede geçirilmesi için burun ameliyatı sonrası şişlik için düzenli ve kontrollü bir şekilde soğuk tedavisi uygulanmaktadır. Soğuk tedavi, ödem oluşmasını engelleyecek ve ayrıca kılcal damarların büzüşmesini sağlayarak şişkinliği azaltacaktır. Soğuk tedavi ameliyattan sonra özel cihaz ile başlar. Buna ‘hiloterapi’ denmektedir. Sıcaklığı özel olarak ayarlayarak düzenli ve kontrollü olarak soğuk uygulanır. Eğer cilde sıfır derecenin altında ani olarak soğuk tedavi uygulanırsa bu durumun yan etkileri olmaktadır. Soğuk hasarı meydana gelerek, beklenilenin tersine damarların genişlemesine sebep olacaktır. Bundan dolayı buz torbası ile cilt arasına bez koyulmalı, buz torbası direk cilde temas etmemelidir.

İyileşme Süresinde Şişlikler

Ameliyatın ve anestezinin etkileriyle şişliklerin olması çok normaldir. Gelişen teknoloji ile bu şişliklerin fazla oluşması ve ekstra morlukların oluşması engellenmiştir. Burun ameliyatı sonrası şişlik az miktarda olur daha sonra 48 saat içinde bir miktar artar. Ve birkaç gün içinde de şişlikler önemli ölçüde kaybolur. Burun ameliyatlarında meydana gelen şişlikler ilk dönem için normal karşılanmakla birlikte sonraki dönemlerde sıkıntılı durumların habercisi habercisi olabileceği düşünülerek doktora başvurulmalıdır. Şişliklerin oluşmaması için doktor tavsiyesine uymak gerekmektedir. Her şeye rağmen şişlik oluşması özel bir durum olabilir ve tedaviye ihtiyaç duyulabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz