Öncelikle sağlı ve sonra görsel olarak bir sorun olduğunda burun ameliyatı yapılmaktadır. Burnun kemerli yapıda olması, burun ucunun düşüklüğü, burun deliklerinin büyüklüğü, uzun olması, asimetrik olması gibi nedenlerden dolayı burun estetik ameliyatları; nefes alma problemleri, kırılma, fonksiyonel bozukluk gibi nedenlerden dolayı da sağlık için burun ameliyatı zor mu diye sorulmakta ve yapılmaktadır.

Dünyada ve Türkiye’de en sık yapılan ameliyatlardan biridir. Buna rağmen hastalar ve ameliyat olacak kişiler burun ameliyatı zor mu diye merak etmektedirler. Tam olarak alt ve üst yaş sınırları olmasa da çocuklarda ameliyat için kaş iskelet sisteminin gelişmesi beklenir. Burun ameliyatı çok zor bir ameliyat olmamakla birlikte hastanın ameliyat sonrasında gerekli bakımları yapmaması ve özen göstermemesi sebebiyle iyileşme biraz zaman alabilmektedir. Özellikle burunda şişlik bulunması iyileşme döneminde doktor tavsiyelerini dinlemeyi ve dikkatli olmayı gerektirmektedir.

Burun Ameliyatından Sonra Ağrı Olur mu?

Burun etrafındaki kemikler hareketli dokular olmadığı için ameliyat sonrasında genellikle ağrı gözlenmez. Uzmanlar, burun ameliyatı zor mu sorusuna zor bir operasyon değil şeklinde yanıt verilmektedir. Genel anestezi, lokal anestezi, sedesyon+ lokal anestezi veya lerangeal maske ile ameliyat edilmektedir. Ameliyat sonrası oluşacak ağrının şiddeti kullanılacak anestezi türüne de bağlıdır. Burun ucu veya tamamının yapılacağı ameliyatlarda genel anestezi tercih edilirken ameliyat sonrasında ağrı olmayacaktır. Lokal anestezinde, anestetik ilacın etkisiyle birlikte bir miktar ağrı gözlenebilmektedir.

Burun Ameliyatı Sonrasında Neler Yapılmalı?

Burun ameliyatı zor bir operasyon değildir ve ameliyat sonrasında ağrı gözlenmemektedir. Yine de ağrı olmaması için ameliyattan sonra en az 2 hafta boyunca dikkat edilmesi gereklidir. Aşırı bir şekilde gülünmesinden, sert yiyeceklerin çiğnenmesinden ve bunun gibi yüz bölgesini fazla hareket ettirecek şeylerden kaçınılmalıdır. Eskiden ameliyat sonrasında burun dokuya yapışan ve acı veren burun tamponları kullanılmaktaydı. Gelişen teknoloji ile birlikte uzun zamandır bu burun tamponları yerine silikon tamponlar kullanılmaktadır. Böylece acı veren bir olay olmamaktadır. Burun ameliyatı zor mu diye düşünüldüğünde uzmanlar hastaların genellikle, ameliyatın ikinci gününde bile ağrı kesici alma ihtiyacı duymadıklarını hatırlatmaktadırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz