Burun kanamaları çeşitli sebeplerden meydana gelebilmektedir. Anide oluşan burun kanamaları insanlarda paniğe sebep olmaktadır ve burun kanaması için hangi doktora gidilir diye merak etmektedirler. Sık sık tekrarlanan veya durmayan burun kanamaları için kulan burun boğaz uzman hekimine görünülmelidir.

Ön burun kanamaları

Burun kanamaları burnun ön veya arka tarafında meydana gelmektedir. Ön burun kanamaları çocuklarda ve gençlerde yetişkinlere oranla daha sık görülmektedir.  Ön burun kanamaları, burnun orta bölümünde bulunan kılcal damarların hasar görmesiyle oluşmaktadır. Güçlü sümkürme, tırnak, kuru hava ve alerji gibi sebeplerden görülebilir. Arka burun kanama yüksek tansiyon hastalarında iler ve orta yaşlı kişilerde görülür. Burnun arka bölümünde kanama oluştuğu için ön tarafa akmanın yanı sıra geriye doğru boğaza ve ağıza da akabilir.

Burun Kanaması Nedenleri

Burun eğrilikleri, burnun kırılması gibi hasar görmesi, kuvvetli bir şekilde burun sümkürmeleri, kuruluk, alerji, sıcak hava, burun içi ile oynama, karaciğer hastalıkları, yüksek tansiyon, kılcal damarlardaki rahatsızlıklar burun kanamasının başlıca nedenlerindendir. Yaş ve cinsiyet farketmeksizin herkesin başına gelebilen burun kanaması için hangi doktora gidilir sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Özellikle kulak burun boğaz hekimlerinin ilgilenmektedir. Bunun yanında acil durumlarda dahiliye hekimlerine de başvurulabilinir.

Burun kanamasının ilk etapta sebebinin belirlenmesi çalışması yapılır. Kanamanın nedenine göre doktor yönlendirmesi yapılır. Burun kanamasının sebebi burun kılcalları ise kulak burun boğaz uzmanına tansiyon ve iç organlarla ilgili ise bu durumda ilgili olan alanın doktoruna başvurmak gerekmektedir.

Burun Kanaması Sırasında Ne Yapılmalı

Burun kanamalarının %90’nı ön burun kanamadır. Ve kişi kendi kendine tedavi ile rahatlıkla burun kanamasını geçirmektedir. Burun kanaması için hangi doktora gidilir sorusunu tansiyon düştüğü halde kanamanın durmadığı, kanamanın nefes alışını engellediği, kan ve damar hastalıklarında ve arka burun kanamalarında sorulması gerekmektedir. Burun kanaması sırasında birçok kişi başını geriye doğru atar fakat u çok yanlış bir harekettir. Baş öne eğilmeli ve kanın akması sağlanmalıdır.  Ve burnun yumuşak kısmı başparmağı ve işaret parmağı ile sıkıştırılmalıdır. Bu şekilde 5-10 dakika kadar beklenilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz