Kulak ve burun tıkanıklığı çoğu zaman soğuk algınlığı, alerji, üst solunum yolları enfeksiyonlarından kaynaklanabilir. Kulak tıkanıklığı genellikle iç ve dış basıncın eşit olmamasından kaynaklanır.  Hızlı yükseklik ve basınç artışları buna sebep olur. Burun tıkanıkları da soğuk algınlığı, alerji, solunum yolu hastalıkları ve kuru havadan kaynaklanıyor olabilir. Sıklıkla beraber seyrederler. Burun ve kulak tıkanıklığına ne iyi gelir diye sorulacak olursa rahatlama sağlamak için birçok yöntem kullanılabilir.

Burun ve kulak tıkanıklığı konusunda doğru uygulama için bu tıkanıklığın sebebinin bilinmesi gerekmektedir. Önce tıkanıklığın sebebi sonra da  bu tıkanıklığın açılması için neler yapılacağına bakılmalıdır.

Burun Ve Kulak Tıkanıklıklarında Hızlı Çözümler

Östaki borusu kulak, burun ve boğazın birleştiği kavşak niteliğindedir. Bu boruyu kontrol eden kasları gevşetmek tıkanıklara iyi gelecektir. Bunun için; sakız çiğnemek, yutkunmak, esnemek, şeker emmek, bebeklerde biberon veya emzik işe yarayabilir.  Burun kanallarını açmak, burun ve kulak tıkanıklığına neyin iyi geleceğini diye merak edenler için iyi bir cevap olacaktır. Burun kanallarını açmak için buhar solumak, sauna, sıcak banyo, hava nemlendiriciler, serum fizyolojik uygulaması iyi gelecektir. Ancak buharı yüzünüze çok yakın tutmamaya dikkat edin. Çok sıcak bir buhar kolaylıkla yanıklara sebep olabilir. Bu sebeple bu uygulama esnasında dikkatli olun.

Kulak Tıkanıklığı Açmak İçin Basit Çözümler

Sık sık kulak tıkanıklığı yaşıyorsanız ve şiddetli ağrı veya ateş eşlik ediyorsa, kulak akıntısı varsa en kısa sürede mutlaka doktora danışın. Burun ve kulak tıkanıklığına ne iyi gelir bilirseniz kısa sürede rahatlama da sağlayabilirsiniz. Kulak kirinden kaynaklanan bir tıkanma olabilir.  Bu durumda kulağınıza birkaç damla tuz su solüsyonu damlatarak bir iki dakika beklemek işe yarayacaktır. Kulağınızda enfeksiyon varsa veya kulak zarının yırtılmış olma ihtimali söz konusu ise bu uygulamayı yapmayın. Sıvıyı damlattıktan birkaç dakika sonra başınızı diğer tarafa çevirin ve sıvının kulağınızdan dışarı akmasını sağlayın. Kulak kiri hale temizlenmediyse doktora gitmelisiniz, daha hassas bir yöntemle temizlenmesi gerekebilir. Kulağınızı pamuklu çubuk ile temizlemeyin, bu kiri daha ilerilere sürüklemenize sebep olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz