Burun kanaması, günlük hayatta sıklıkla karşılaşabilecek bir durumdur. Her yaştan kimsenin yaşayabileceği doğal bir olaydır. Yaz aylarında daha sık görülür. Çoğunlukla ciddi bir sağlık sorununa işaret etmese bile tekrarlayan burun kanaması nedenleri ve altında yatan sebep mutlaka araştırılmalıdır.

Burun, vücuda giren havayı ısıtan ve nemlendiren yapısı sebebiyle çok fazla damara sahip olan bir organdır. Ayrıca içinde tozu süzen kıl kökleri bulunur. Bu sebeple burun kanaması sık yaşanabilir bir durumdur.

Burun kanamaları iki grupta incelenebilir;

  • Ön Burun Kanamaları
  • Arka Burun Kanamaları

Ön burun kanamaları genellikle genç yaşlarda görülür. Burun travmaları genellikle ilk sebeptir. Burun üzerine düşme, burnu çarpma, burnu karıştırma gibi eylemler ön burun kanamalarını tetikleyici sebeplerin başında gelmektedir. Ayrıca aşırı sıcak ya da aşırı soğuk havalarda burnun nemsiz kalması, alerjik reaksiyonlar ve mukozanın kuruması da burun kanamasına yol açabilir. Ön burun kanamaları çoğunlukla hekim tedavisi gerektirmez.

Burun Kanamasını Evde Ne Yapılabilir?

Evde yapılacak bir kaç küçük müdahale ile kısa sürede kanama duracaktır. Ancak doğru müdahalede bulunmak çok önemlidir. Öncelikle sakin olunmalı ve hasta bir yere oturtulmalıdır. Burun içerisinde yabancı cisim vb. varsa temizlenmelidir. Baş öne doğru eğik bir vaziyette, burun elle sıkılarak 10 dakika kadar beklenmelidir. Bu esnada enseye soğuk kompres uygulanmalıdır. Tüm bu müdahalelere rağmen kanama durmamışsa doktora başvurulmalıdır.

Arka burun kanamaları ise daha nadir görülmesine karşın daha ciddi hastalıkların göstergesi olabilir. Burnun en damarlı arka kısmında başlayan burun kanaması nedenleri; hipertansiyon, kanama bozuklukları ile baş gösteren tümörler ya da kalp ve damar hastalıkları gibi sebeplere işaret ediyor olabilir. Bu sebeple geç kalınmadan hekime görünmelidir. Bu grupta sinüzit hastaları da büyük risk altındadır.

Diğer hallerde araştırılması gereken burun kanaması nedenleri ise; sık sık tekrarlayan ve nedeni bilinmeyen burun kanamaları, kanama esnasında sersemlik ve fenalaşma hali varsa, çarpıntı nefes alıp vermede zorlanma durumu görülüyorsa, ağızdan kan geliyorsa, kusma varsa derhal bir hekime başvurulmalıdır. İhmal edilen kanamaların daha büyük hastalıklara yol açabileceği ve hayati risk yaratabileceği unutulmamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz