Burun ameliyatı sonrası burun temizliği, hastaların doktorlar bazında sıklıkla bildirdikleri ve genellikle aynı cevapları aldıkları sorular olarak karşımıza çıkmaktadır. Ameliyattan sonra gerçekleştirilen temizlik işlemleri, burun ameliyatı sonrası iyileşme süreci konusunda gelişmelere neden olabileceği gibi gerilemelere de sebebiyet vermektedir. Bu bağlamda düşünülen eylemler, doktor gözetimi altında gerçekleştirilmeli ve ameliyat sonrası gereken bakımın düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Fakat kötü şekilde gerçekleştirilen ameliyat birimlerinin belirli periyotlarda gerçekleştirilen kontrol işlemleri de uygun bir şekilde yapılmayacağı için hastaların zorluk yaşamaları işten bile değildir. Temizlik işlemlerinin de ameliyat gibi uzman eller tarafından yapılması gerektiğini ve bireylerin kişisel çabalarının geri dönüşü olmayacak komplikasyonlara zemin hazırlayabileceğini de belirtmekte fayda var. 

Burun Ameliyatı Sonrası Kişisel Burun Temizliği Nasıl Yapılır? 

Burun ameliyatı olanlar tarafında gerçekleştirilen eylemler, her bir noktada doktor kontrolü gerektirmektedir. Kişilerin çabalarının önüne geçmelidir. Fakat çoğu zaman bireylerin burunlarında oluşan komplikasyonlar nedeni ile rahatsızlık duydukları ve temizleme ihtiyacı hissettikleri de bilinmektedir. Bu gibi durumlarda kişisel temizleme çabalarına girmeden önce bir uzmandan yardım alınması gereklidir. Ayrıca ilk bir ay içerisinde çok sert olmayan temizleme işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Duyulan rahatsızlığın verdiği çaba sonucu yapılmakta olan sert temizlik eylemleri, burun bölgenizde yüksek gerileme komplikasyonlarına neden olabilmekte ve eskisinden daha kötü durumlara zemin hazırlayabilmektedir.  

Burun Ameliyatından Sonra Hastanede Burun Temizliği Nasıl Yapılır? 

Burun ameliyatı sonrası yaşanan tıkanıklık durumlarından kurtulabilmek için tercih edilmesi gereken en uygun yöntem, hastane ortamında gerçekleştirilen temizleme işlemleridir. İşinin ehli olarak ortamda yer alan doktorlar, bünyelerinde yer alan kimyasal temizleyicileri kullanarak en sağlıklı temizleme işlemlerini gerçekleştirmektedir. Aksi halde kişilerin gerçekleştirmiş olduğu çabalar, ameliyatlı bölgenin yara almasına veya geri dönüşü olmayan sorunlarla baş edilmesi gerektiğine zemin hazırlayacaktır. Hastanelerde gerçekleştirilen işlemler ise operasyondan yaklaşık bir ay sonra gerçekleştirilmekte olan kişilerin hiçbir sorun yaşamalarına neden olmayacak birimler çapında idame ettirilmektedir. Hal böyle olunca hem kişilerin ameliyat sonrası tıkanıklık ve akıntı gibi sorunları düzelmiş olur hem de burun ameliyatı sonrası iyileşme süreci durumuna sağlıklı bir katkı sunulmaktadır.