Aslında öksürük vücudun kendisini korumak için geliştirdiği bir reflekstir. Vücut solunum yollarını temizlemek için bu yöntemi kullanır. Bebeklerde öksürük ve burun tıkanıklığı birçok sebepten kaynaklanabilir. Bebeklerde öksürük, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, ateş, ishal, gözlerde kızarıklık, huysuzluk gibi belirtiler gözlendiğinde derhal doktora başvurmak gerekir. Özellikle ateşli durumlarda geç kalmamak faydalı olacaktır. Bebeklerde ilaç kullanımından önce öksürüğün sebebi iyice araştırılmalı ve bebeğin bedenine ilaç da olsa yabancı madde girmesine engel olunmalıdır.

Bebeklerde Öksürüğün Sebepleri

Bebeklerde, çocuklarda ve de yetişkinlerde farklı öksürük türleri vardır. Kuru öksürük, balgamlı öksürük, hırıltılı öksürük, boğmaca öksürüğü, psikojenik öksürük, krup öksürüğü gibi öksürüğün türüne göre sebebi farklıdır.

  • Kuru öksürük genellikle soğuk algınlığı, alerjik durumlarda gelişir.
  • Balgamlı öksürük genellikle bakteriyel enfeksiyonlara bağlı solunum yolu hastalıklarında gelişir.
  • Hırıltılı öksürük, astım, bronşit, alt solunum yolları hastalıklarında gelişir.
  • Boğmaca öksürüğü, bebeğin nefes almakta güçlük çektiği, öksürük krizleri şeklinde bir durumdur. Boğmaca hastalığından kaynaklanır.
  • Psikojenik öksürük, sebebi belli olmayan, genellikle uyanıkken oluşan, öksürüklü bir hastalık sonrası oluşan alışkanlık olabilir.
  • Krup öksürüğü, ses telleri altındaki solunum yolunda bakteriyel veya viral kaynaklı bir hastalıktan gelişebilir.
  • Bahar nezlesi veya solunum yolunu tahriş edici maddelerin solunması, reflü, doğuştan gelen anormallikler sonucu da öksürükler oluşabilir.

Bebeklerde Öksürük Ve Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Enfeksiyon kaynaklı olmayan öksürüklerin tedavisi için antibiyotik kullanılmaz. Genellikle çoğu öksürük iki üç hafta içinde kendiliğinden geçer. Bebeklerde öksürük ve burun tıkanıklığı sebebiyle doktor tavsiyesi olmadan, reçetesiz ilaç kullanılması çok yanlıştır. Reçetesiz ilaç kullanımı geriye dönüşü olmayan hasarlara sebep olabilir.

Genel olarak bebeklerde öksürük ve burun tıkanıklığının geçmesi için bol bol sıvı tüketimi önerilir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin sık sık emzirilmesi, ek gıdaya geçen bebeklere bol bol su verilmesi faydalı olur. Ortamın nemli, doğru sıcaklıkta olması,  iyi havalandırılmış olması burun tıkanıklığı ve öksürüğe iyi gelecektir. Öksürük ve burun tıkanıklığı için doktor tavsiyesi dışında hiçbir ilaç kullanmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz