Doğru nefes alamamaya sebep olan burun tıkanıklığı çocuklarda, bebeklerde ve özellikle yeni doğanlarda solunumu güçleştirir ve dolayısıyla birçok sorunu beraberinde getirir. Genel olarak bebeklerde gece burun tıkanıklığı daha çok gözlemlenir. Burun tıkanıklığı rahat bir uykuya engel olur. Bebek sürekli uyanır. Uykusunu alamayınca huysuzlaşır, iştahı kesilir, iyi nefes alamadığı için hava yutar, gaz sancısı oluşur. Bu da hem sizin için hem de bebeğiniz için oldukça yorucu bir durumdur. Sağlıklı bir uyku bebekler için çok önemlidir. Doğru nefes almak insanın yaşam kalitesini arttırmaktadır. Bu sebeple bebeklerin büyümesi ve daha sağlıklı olabilmesi için burun tıkanıklığının giderilmesi gerekmektedir.

Bebeklerde Gece Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Bebeklerde burun tıkanıklığının birçok sebebi olabilir. Bu üst solunum yolları enfeksiyonundan kaynaklanabileceği gibi, alerjik bir sorun da olabilir. Ya da oldukça basit bir sebepten mesele ortamın neminin yetersiz olmasından, bebeğin yeterince su almamasından kaynaklanabilir. Bebeğiniz için kullandığınız yastığın ölçüleri uygun olmayabilir. Veya bebeğin kullandığı ilaçlardan kaynaklanıyor olabilir.  Bu durumda kendi kendimize teşhis koymak yerine doktora danışmak daha faydalı olacaktır.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Her hangi bir sağlık problemi olmayan bebeklerde gece burun tıkanıklığı ortamın iyi havalandırılması ile önlenebilir. Çok sıcak bir oda havanın kurumasına sebep olacaktır. Bu sebeple oda sıcaklığı 22-24 derece arasında tutulmalıdır. Serum fizyolojik veya deniz suyu uygulaması yapılabilir. Ancak bu uygulamayı yaparken çok hassas davranmak gerekir. Bebeklerin özellikle yeni doğanların burunları çok hassastır. Sık uygulama yapmakta zararlı olabilir. Doktora danışmakta fayda vardır.

Bebeğinizin burnu tıkandığında ona ılık bir duş aldırmanız işe yarayacaktır. Böylece burun dokularında biriken ve kuruluğa sebep olan mukus tabakası yumuşar ve siz bebeğinizin burnunu kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Bunun içinde özel olarak hazırlanan aparatları kullanmanızda yarar vardır.

Bebeğiniz ek gıdaya geçtiyse ona bol bol su vererek burun kuruluğunun önüne geçebilirsiniz. Sadece anne sütü ile beslenen daha küçük bebeklerde gece burun tıkanıklığı sık sık emzirerek, yeterli sıvı alması sağlanarak önlenebilir. Tıkanıklığın çok fazla olması durumunda  doktora başvurmak uygun olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz