Bazı rahatsızlıklar gün içinden çok,  geceleri rahatsız edicidir. İnsanın uyumaya çalıştığı o saatlerde oluşan bir sağlık problemi kabus gibidir. Burun tıkanıklığı da, bunlardan biridir. Hele bebeklerde oluşursa daha da zordur. Nefes almayı güçleştirir ve bu durumda uyumak mümkün değildir. Gece burun tıkanıklığına ne iyi gelir bilmemizde fayda var. Bazı ilaçlar nokta atışı rahatlatmaktadır; fakat elimizde o tür bir ilaç yoksa başka yollara başvurmamız gerekir. Bitkisel ürünler, limon, sirke, tuzlu su burun açmakta faydalıdır.

Soğanın suyunu sıkıp üçer damla her iki burun deliğine damlatılırsa gerçekten işe yarayan bir yöntemdir. Ayrıca; sirkeli suyu, limon suyunu, tuzlu suyu buruna çekmek faydalıdır. Yüzümüzü bir süre buhara tutmakta burnumuzdaki tıkanıklığı açmaya yardımcı olmaktadır. Gece burun tıkanıklığı sorunu yaşamak; yaşam kalitesini olumsuz yönde etki eden bir durumdur. Bundan dolayı gece burun tıkanıklığının yaşanılması sorununun bir an evvel iyileştirilmesi şarttır.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Kaliteli nefes almanın yolu burundan nefes almaktır. Burun tıkalıysa ağızdan nefes almak zorunda kalınır. Bu da sağlıklı bir solunum yöntemi değildir. Burun tıkanıklığının çeşitli nedenleri vardır. İlk neden fizyolojik nedenlerdir. Bunlar; burunda kemik ve kıkırdak eğriliği, geniz  eti, tümörler vb.dir. Bu tür sorunların çözümü cerrahi müdahaledir. Bunların yanı sıra; gripal enfeksiyonlar, alerjiler, nezle gibi hastalıklar, burun tıkanıklığına sebep olur. Rahat bir uyku uyumayı güçleştirdiği için, gece burun tıkanıklığına ne iyi gelir sorusunun cevabını iyi bilmemiz gerekiyor. Bu sayede deliksiz bir uyku uyuyabilmek de mümkün olmaktadır.

Burun Tıkanıklığının Sebep Olduğu Hastalıklar

Burun tıkanıklığı hafife alınmamalıdır. Burun tıkanık olduğu için, mecburen ağızdan nefes alınır. Burun alınan havayı temizleyerek akciğerlere göndermektedir; İşlevini görmediğinde, ağzımızdan nefes aldığımız için, boğaz kuruluğu, ağız kokusu, faranjit, larenjit, horlama, uyku bozukluklarına bağlı stres, boğaz enfeksiyonları, yüksek tansiyon sorunları, ses bozulması, orta kulak iltihabı gibi sorunlar gelişebilir. Burun tıkanıklığında özellikle gece uyku esnasında ağızdan nefes alınır. Gece burun tıkanıklığına ne iyi gelir bilirsek, önlemimizi alır ve bu tür rahatsızlıklardan da kendimizi korumuş oluruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz