Burnumuz, yapısal olarak en hassas organlarımızdandır. Burnumuzda oluşan tıkanıklık da farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkar ve yaşam standartlarımızı olumsuz yönde etkiler.  Ortaya çıkış nedenine göre, değişik yöntemler izlenilmesi de, burun tıkanıklığına çözüm için, yapılması gereken ilk şeydir.  Bazen soğuk algınlığı ile birlikte, bazen de çeşitli alerjik rahatsızlıklar ile ortaya çıkabilir. Özellikle ilkbahar aylarında, bitkilerden yayılan polenler, alerjik rahatsızlığın en önemli nedenlerinden biridir. Bunun haricinde burunda oluşan,  girip ve nezleye bağlı, bazen de alerjik rahatsızlıklara bağlı akıntı da tıkanıklığa neden olabilir.

Çeşitli sebeplerden dolayı hayatımıza giren ve hayatımızı aksatan bu rahatsızlığa çözüm bulmamız öncelikle neden kaynaklandığını bulmamız ile mümkün olacaktır. Genel anlamda kullanılabilecek ilaçlar ise şöyledir; zeytinyağı tıkalı burunu açmak için kullanılabilir. Burnun içine bir iki damla zeytinyağı damlatılırsa tıkanıklığa iyi gelir. Bol su tüketimi de bu konuda oldukça önemlidir. Sigaradan uzak durulması, burun tıkanıklığına çözüm sağlanması açısından oldukça dikkate değerdir.

Burun tıkanıklığı problemine iyi gelen yiyeceklerden biri de baldır. Sık sık tekrarlayan burun tıkanıklığı problemi için her gün düzenli olarak 2 kaşık bal tüketmek, tıkanıklığı önlemek için kullanılacak yegâne yöntemlerden biridir.

Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Nem, burun tıkanıklığı tedavisinde oldukça etkili bir çözümdür. Ve bu sorunun giderilmesinde ilk başvurulacak yöntemlerden biridir. Yatmadan önce, odanıza sıcak su koymak suretiyle, buhar ve nemin oluşmasını sağlayarak sonrasında bu havayı soluyarak tıkanıklığınıza çözüm bulabilirsiz.

Sarımsak da, burun tıkanıklığının giderilmesinde önemli bir bitkidir. Çiğ olarak ya da, kaynar suda ezip veyahut da çorbanın içinde yiyerek tüketmek, tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olacaktır.

Özellikle kahvaltı öncesi, fesleğen bitkisini çiğnemek burun tıkanıklığına iyi gelen uygulamalardandır.

Bir başka bitkisel yöntem ise, papatya suyudur. Kaynayan bir bardak suya eklenir ve 15 dakika kadar demlenmesi beklenip sonrasında suyu süzülür. Gün içerisinde de buruna çekilir. Tıkanıklığın giderilmesinde etkili yöntemlerden biridir.

Tıkanıklık için önerilebilecek bir başka yöntem de, elma sirkesidir. 1 kaşık bal ile 2 kaşık elma sirkesi, 1 bardak suyun içine koyulur ve karıştırılıp içilir. Bu karışım da, burun tıkanıklığına çözüm sağlayan etkili yöntemlerden biri olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz