Burun, nefes alma organı olarak alınan oksijeni temizleme ve iklimlendirme görevi vardır. Burunda oluşan herhangi bir rahatsızlık ve tıkanıklık nefes alışımızı da etkilediği için son derece rahatsız etmektedir. Bebeklerde burun tıkanıklığı ise hem bebeği hem de ebeveynler için sıkıntılı bir durumdur.Çünkü burun tıkanıklığı ile bebeklerin aynı zamanda uyku ve beslenme düzeni de bozulmaktadır.Bebekler çok narindir, sürekli gelişmektedirler ve bebeklerde burun tıkanıklığı yetişkinlere göre daha sık yaşanmaktadır ve bebekler yetişkinler gibi burunlarını açabilme kabiliyetleri yoktur. Bu yüzden ebeveynler bebeklerinin burnunu sürekli açık tutmaya çalışmalıdır.

Burun Tıkanıklığının Başlıca Sebepleri

Gerek yetişkinlerde gerekse bebeklerde burun tıkanıklığı sebepleri oldukça fazladır. Mevsimsel rahatsızlıklar, üst yolu enfeksiyonları, alerjiler, havaların kuru olması nedenler olabilir. Aynı zamanda burunda olabilen bazı anatomik rahatsızlıklar, hematom gibi sebeplerde olabilmektedir. Burun tıkanıklığı olan bebeklerde, hırıltılı ve gürültülü solunum, koyu ve sık akıntılar oluşur. Eğer bebekler tıkanma, nefes alamama, kusma, morarma gibi belirtiler gösteriyorsa doktora başvurulması gerekir. Burnun her iki tarafı mı yoksa tek taraf mı tıkalı olduğunun anlaşılması gerekir. Önce burnun bir tarafını kapatıp diğer tarafta hava akışının olup olmadığı dinlenebilir ya da bir metalyardımıyla buğu oluşup oluşmadığı gözlenebilir.

Burun Tıkanıklığına Çözümler

Burun tıkanıklığı için sürekli burnun açık tutulmaya çalışılması gerekmektedir. Tuzlu su, deniz suyu gibi fizyolojik serumlar ile burun nemlendirilebilir. Uykudan ve emmeden önce nemlendirilmesi, daha iyi beslenmesine ve daha iyi uyumasına yardımcı olacağı için önerilmektedir. Bu fizyolojik serum türevleri eczanelerde de satılmakla birlikte evde doğal olanı kullanmak bebekler için daha iyi olacaktır. 1.5 litre kaynatılmış daha sonra soğumaya bırakılmış suya 1 çorba kaşığı deniz tuzu ya da Himalaya tuzu ile 1 tatlı kaşığı karbonat karıştırılarak hazırlanabilir.

Bebeklerde burun tıkanıklığı için banyo yaptırmak, mukusun akmasını sağlayacağı için tıkanıklığa iyi gelecektir. Özellikle kuru iklimlerde yaşayanlar için bebeklerin odalarında bulunan nemlendirici, bebeklerin burunlarına iyi gelecek ve daha rahat uyumasını sağlayacaktır. Aynı zamanda da burunda oluşan kuruluğu engelleyecektir. Tıkanıklık için en sık kullanılan yöntemlerden birisi de burun aspiratördür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz