Burun şekil bozuklukları ve solunum sorunlarını gidermek amacıyla yapılan ameliyatlara rinoplasti denmektedir. Bu ameliyatlar genellikle estetik gereksinimlerle yapılsa da bazı durumlarda ise şekil bozuklukları kaynaklı solunum sorunlarının giderilmesi de öncelik olabilmektedir. Rinoplasti ameliyatıyla birlikte hastalar hem estetik bir burna hem de daha sağlıklı bir nefese kavuşmakta olup neticesinde ise hastaları da olumlu motive etmektedir. Burun ameliyatı sonrası masaj uygulamaları konusunda ise bazı görüş farklılıkları yaşanmaktadır doktorlar arasında. Burun ameliyatı yan etkileri genellikle ilk bir ay içersinde geçmekte olup bu süre bazı durumlarda bir yıla kadar sürebilmektedir. Ve etkiler ortadan kalkana kadar burnun darbelerden ve burna zarar verici müdahalelerden uzak tutulması oldukça önemlidir. Zaten masaj konusundaki görüş farklılığı da tam olarak bu noktada yaşanmaktadır.

Burun Ameliyatı Sonrası Masaj Uygulamalarının Etkileri

Burun ameliyatlarından sonra masaj uygulamasıyla birlikte burunda oluşan şişliklerin giderilebileceği ve burna verilen yeni şeklin masajla birlikte daha kolay form alacağı ileri sürülmektedir bir görüşe göre. Masajla birlikte burun ameliyatının yan etkilerinin daha hızlı giderileceği savunulmaktadır bu görüşte. Burun ameliyatı sonrası masaj, rinoplasti ameliyatının tamamlayıcı tedavisi olarak görülmektedir bu görüşte.

Burun ameliyatı sonrasında masaj uygulanmasını doğru bulmayan doktorlar ise bu konuda masajın hassas bir ameliyattan çıkan burnu olumsuz etkileyeceğini, hassas dikişlere zarar verebileceğini, kıkırdak dokularda ve kemik yapısında kaymalara sebep olabileceğini ileri sürmektedirler. Rinoplasti yaygın bir ameliyat olmasına karşın hassas bir uygulamadır aynı zamanda ve burun kemik ve kıkırdaklarında ekleme veya çıkartmalar yapılmaktadır. Bu durum ise yeni bir yapıya kavuşan burunda tedavinin amacına ulaşması için belirli bir zamanı zorunlu kılmaktadır. Ve bu süreçte burna yapılacak masaj gibi dış müdahaleler ameliyatla elde edilen başarıyı ortadan kaldıracak etkiler doğurabilecektir karşı görüşe göre.

Ameliyat Sonrası Doğru Masaj Uygulaması

 Burun ameliyatı sonrası yüz lenfatiklerini ve kan dolaşımının aktive etmesi adına burun eksenli değil de yüz eksenli masajın faydalı olacağı değerlendirilmektedir. Yüz bölgesinde uygulanacak masaj burun ameliyatı sonrası masaj konusunda doğru bir uygulama olacaktır. Çok bastırmadan ve sıvazlama şeklindeki yüz masajıyla ameliyat sonrası ödemler daha kolay giderilecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz